Monitoring powietrza | Lubliniec

Rozliczam PIT  w Lublińcu, rysunek Lubiteki z napisem Lubliniec i grafikami ludzi któży mają wpisane w chmurki na co przeznaczane są podatki z rozliczenia PIT Przejdź do linku banera
BIP
Unia Europejska

Monitoring powietrza

Lubliniec uruchomił system czujników jakości powietrza. Zostały one rozlokowane na terenie całego miasta. Czujniki wskazują aktualny poziom zapylenia pyłami PM2,5 i PM10. Dzięki czytelnym infografikom można łatwo sprawdzić bieżący stan powietrza w pobliżu swojego domu, pracy czy szkoły swojego dziecka.


Zakup czujników to część długofalowych działań władz samorządowych zmierzających do poprawy czystości powietrza w naszym mieście. Mamy nadzieję, że nasze czujniki przez okrągły rok będą świecić tylko na zielono.


Poniżej mogą Państwo sprawdzić poziom zapylenia w 6 lokalizacjach na terenie miasta:


ul. Skłodowskiej, Kokotek, ul. Oleska, ul. Paderewskiego, ul. Piaskowa, ul. Kochcicka, ul. Szymały (stacja GIOŚ).


Powyższe dane są dostępne również w aplikacji Syngeos – Nasze Powietrze na telefony komórkowe z z systemem Android oraz IOŚ (Apple).

Aplikacja poinformuje o bieżącym stanie powietrza w Państwa okolicy. Bazuje ona na własnej infrastrukturze czujników oraz danych pobieranych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), dzięki czemu dane są bardzo szczegółowe i aktualne. Oprócz stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10 – w aplikacji można sprawdzić aktualną temperaturę, wilgotność i ciśnienie.


Powyższe dane pomiarowe mają jedynie charakter pomocniczy i informacyjny. Przy prowadzeniu czynności administracyjnych i prawnych należy korzystać z informacji dotyczących oceny jakości powietrza, sporządzanych w ramach państwowego monitoringu środowiska przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Miasto Lubliniec jest położone w obszarze północnym prognoz jakości powietrza dla województwa śląskiego.

Szczegółowe informacje oraz prognozy w ramach Systemu Prognoz Jakości Powietrza są dostępne pod podanym linkiem: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/12

Uchwałą nr VI/21/12/20 z dnia 22 czerwca 2020 roku Sejmik Województwa Śląskiego przyjął ”Program ochrony powietrza dla województwa śląskiego".

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska realizuje monitoring środowiska i w oparciu o wyniki ze stanowisk pomiarowych jakości powietrza określa ryzyko lub wystąpienie przekroczenia wartości dopuszczalnych, docelowych lub alarmowych substancji w powietrzu. Szczegóły dostępne pod linkiem:https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/warnings?woj=slaskie&rwms=true

WIOŚ powiadamia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach o przekroczeniu jednego z 3 poziomów alarmowych zobowiązujących do podjęcia działań krótkoterminowych (PDK). W ramach I poziomu (żółty) następuje powiadomienie o wystąpieniu przekroczenia, przy II poziomie (pomarańczowy ) następuje ostrzeżenie i powiadomienie mieszkańców o ograniczeniu długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń, a przy III poziomie (czerwony) dodatkowo wprowadzenie np. bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, czasowe ograniczenie ruchu w centrach miast i przeniesienie ruchu pojazdów na odcinki alternatywne, wzmożone kontrole jakości spalin czy całkowity zakaz palenia na powierzchni ziemi i rozpalania ognisk.

Mapa monitoringu powietrza dostępna pod linkiem: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current?woj=slaskie&rwms=true

Na terenie województwa śląskiego od 1 września 2017 roku obowiązują nowe przepisy antysmogowe wprowadzające ograniczenia w zakresie eksploatacji, w których następuje spalanie paliw (uchwała nr V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 roku). Szczegóły dostępne pod linkiem:https://powietrze.slaskie.pl/content/8853_20170719074957?page=13

Sposób informowania o jakości powietrza w województwie śląskim - w załączniku

Do pobrania
informacja 546.16 KB Pobierz