Inwazyjne gatunki obce (IGO) | Lubliniec

BIP
Unia Europejska

Inwazyjne gatunki obce (IGO)

Obrazek
Żółw czerwonolicy

Inwazyjne gatunki obce (IGO) najważniejsze informacje

Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce, lub też negatywnie oddziaływać na zdrowie człowieka. W szczególności IGO oddziałują negatywnie na różnorodność biologiczną, w tym na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo lub przekazywanie patogenów oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.

W związku z obowiązywaniem ustawy o gatunkach obcych, osoby przetrzymujące rośliny i zwierzęta należące do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) powinny sprawdzić czy posiadają ważne zezwolenia.

Trzeba pamiętać o zalegalizowaniu przetrzymywanych IGO w przewidzianych prawem terminach!

Zwierze domowe na liście IGO

Jeśli zwierze domowe było przetrzymywane w celach niekomercyjnych jeszcze przed umieszczeniem tego gatunku na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski, możliwe jest uzyskanie zezwolenia na jego dalsze przetrzymywanie. Możliwość uzyskania zezwolenia istnieje do 18 czerwca 2022 r.

Więcej informacji pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gdos/informacja-dla-osob-posiadajacych-zwierzeta-domowe-nalezace-do-inwazyjnych-gatunkow-obcych-stwarzajacych-zagrozenie-dla-uniipolski

 

Z nowymi przepisami powinni zapoznać się też posiadacze zapasów IGO – np. osoby prowadzące sklepy zoologiczne czy ogrodnicze.

Sprzedaż IGO przetrzymywanych w celach komercyjnych (tzw. zapasów IGO)?

Zapas IGO oznacza IGO przetrzymywany w celach komercyjnych, np. żółwie w sklepie zoologicznym, czy sadzonki lub nasiona roślin w szkółce ogrodniczej.

Posiadacz zapasu IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski nabytego przed 18 grudnia 2021 r. ma prawo bez zezwolenia:

  • do 18 grudnia 2022 r. przetrzymywać lub przemieszczać te rośliny i zwierzęta IGO w celu sprzedaży lub przekazania podmiotom do celów niekomercyjnych, posiadającym stosowne zezwolenia na ich przetrzymywanie i przemieszczanie.

  • do 18 grudnia 2023 r. przetrzymywać lub przemieszczać te rośliny i zwierzęta IGO w celu sprzedaży lub przekazania podmiotom prowadzącym badania naukowe, prowadzącym ochronę ex situ, wykorzystującym IGO do celów medycznych, posiadającym stosowne zezwolenia

Więcej informacji pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gdos/informacja-dotyczaca-sprzedazy-zapasow-inwazyjnych-gatunkow-obcych-stwarzajacych-zagrozenie-dla-polski

Przydatne linki:

Lista IGO stwarzających zagrożenie Unii/Polski

https://www.gov.pl/web/gdos/przepisy-prawne-dotyczace-gatunkow-obcych

https://www.gov.pl/web/rdos-katowice/uwaga-wazne-informacje-ws-inwazyjnych-gatunkow-obcych-groza-wysokie-kary

https://www.gov.pl/web/gdos/inwazyjne-gatunki-obce3