Pytania do Burmistrza | Lubliniec

Rozliczam PIT  w Lublińcu, rysunek Lubiteki z napisem Lubliniec i grafikami ludzi któży mają wpisane w chmurki na co przeznaczane są podatki z rozliczenia PIT Przejdź do linku banera
BIP
Unia Europejska

Pytania do Burmistrza

Aby zadać pytanie, skorzystaj z formularza

Przeszukaj* wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

* Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

  • Dodatek osłonowy

    Gdzie można składać wniosek o dodatek osłonowy?
    Mieszkaniec
    18-04-2024

    Szanowny Panie,

    wniosek o dodatek osłonowy można składać do 30 kwietnia 2024 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lublińcu, przy ul. Oświęcimskiej 30. Telefon kontaktowy (34) 356 20 05.

  • Półkolonie

    Dzień dobry, czy byłaby możliwość zorganizowania w mieście jakiś pólkolonii latem dla dzieci. Jest wiele atrakcji prowadzonych między innymi przez MDK ale to na 2-3 godz. dziennie. Na pewno jest wielu rodziców którzy pracują 8 godz i takie półkolonie dla najmłodszych na pewno ułatwiło by opiekę na dziećmi w wakacje nie jednemu rodzicowi :-)
    Mama 8 latka
    13-04-2024

    Szanowna Pani,

    w każde wakacje na terenie Lublińca organizowanych jest wiele półkolonii. Ich organizatorami są m.in. szkoły językowe, ośrodki sportowe czy organizacje pozarządowe. W każdym z tych miejsc organizatorzy zapewniają uczestnikom nie tylko atrakcje, ale również posiłek, wykształconą kadrę, opiekę medyczną. Natomiast Miejski Dom Kultury, w miarę możliwości, uzupełnia letnią ofertą wypoczynku i zapewnia od lat bezpłatny udział dzieci i młodzieży w wakacyjnej ofercie, a uczestnicy mogą wybrać, w jakich zajęciach chcą brać udział.

  • Basen w Lublincu

    Panie Burmistrzu, Życzę dużo sukcesów i mało porażek na kolejną kadencję. Proszę jednak aby przemyślał Pan raz jeszcze budowe dobrego nowoczesnego basenu w Lublińcu. Rozumiem, że jest to kosztowna inwestycja, że może się nie opłacać, że miasto moze do tego pomysłu dokładać. Itd itp. Jeśli cała inwestycja zostanie dobrze przemyślana, zaprojektowana pod zróżnicowany target to miasto moze wyjsc na tym jeszcze na plus. Nawet budowa dużego obiektu który wyróżni się innowacyjnością i oryginalnym pomysłem i jeśli będzie mieć to coś - to przyciągnie do Lublińca ludzi z pobliskich okolic i województw. A jeśli ludzie przyjada na basen to po drodze wejdą do sklepów, kupią przekąski, napoje, ciastka, skorzystaja z innych uslug jakie oferuje lubliniec. To miejsce pracy dla ludzi, to może być przyszłe miejsce w którym trenować mogą przyszli olimpijczycy. To jest sieć powiązana, jedna dziedzina zyskuje, to z nią zyskują również inni. Do małego baseniku nikt tłumów nie przyciągnie, tylko trzeba zaryzykować a w bardzo wielu przypadkach to się opłaca. Sukces osiąga się tylko poprzez ryzyko. Jeśli miasto nie wyjdzie na plus, jeśli miasto bedzie musiało nawet do tego dopłacać, to proszę pamiętać że życie jest jedno. Że ludzie tez chcą z życia korzystać, isc na basen, pojeździć rowerem, odpocząć, zrelaksować się, realizować swoje hobby. To tylko życie, które nie można przeliczać na pieniądze. Powinno się żyć ludzią dobrze, żeby mieli możliwości rozwoju i odpoczynku. Ale niestety Lublincowi brakuje tej wisnienki na torcie jakim jest basen z prawdziwego zdarzenia. Co z tego że będziemy mieli, skate parki, dobre drogi, skwery itp jeśli nie będzie ludzi w mieście. Przyciągnąć ludzi można tylko oferując im, że osiadając tutaj bedzie im dobrze. Pozdrawiam
    Zaq
    09-04-2024

    Szanowny Panie,

    jeżeli tylko uda się pozyskać środki zewnętrzne (co najmniej 60% kosztów budowy), to podejmę ten temat. Nie będę argumentował „za” i „przeciw”, bo w ostatnim czasie wielokrotnie na ten temat wypowiadałem się również na portalach internetowych. Dziękuję za życzenia i również pozdrawiam.

  • Gratulacje

    Panie Burmistrzu, składam gratulacje z tytułu wyboru Pana na burmistrza naszego miasta. Pańskie zaangażowanie w życie miasta jest widoczne; miasto pieknieje i patrzy sie z podziwem na wszelkie inwestycje. Chciałoby sie wiecej, ale wiadomo na wszystko potrzebne sa środki finansowe. Jest Pan rzutnym Gospodarzem i poza tym głosno Pan mówi,że ograniczamy wydatki w jakimś zakresie, bo po prostu brak pieniędzy. Dla mnie to atut. Wielu sił i powodzenia w realizacji planów w tej kadencji.
    Irena Maria
    08-04-2024

    Szanowna Pani Ireno,

    dziękuję za miłe słowa, które zobowiązują mnie do dalszej wytężonej pracy.

  • Które drzewo w Lublińcu jest najstarsze ?

    Jak w temacie
    drzewolub
    06-04-2024

    Szanowny Panie,

    wiek drzewa stojącego określa się na podstawie zliczenia słojów przyrostów rocznych na wałku pozyskanym świdrem przyrostowym. Dotychczas Urząd Miejski nie zlecał takich badań, są to badania specjalistyczne najczęściej wykonywane w celach dydaktycznych i naukowych. Dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Na terenie miasta Lublińca rośnie wiele sędziwych drzew, w tym drzew będących pomnikami przyrody. Nawet kryteria jakie określają, czy dane drzewo może zostać uznane za pomnik przyrody, nie określają wieku drzewa. Ponadto wielkość drzewa nie świadczy o wieku drzewa, np. drzewo gat. cis o obwodzie 100 cm może być drzewem starszym od dębu o obwodzie 350 cm.

  • Wybory

    Dzień dobry, Panie Burmistrzu życzę sukcesu w wyborach, gdyż niewątpliwie wykonuję Pan wzorową pracę od wielu lat! W związku z tym, chciałbym się dowiedzieć czy w razie kolejnej kadencji weźmie Pan pod uwagę: 1) Basen w Lublińcu( ostatnio były informację na stronie, że trwają nad tym pracę) 2) Rozbudowa strefy ekonomicznej, aby zwiększyć możliwości mieszkańców na znalezienie pracy oraz rozwijać to strefę 3) Atrakcje związane z basenem w parku(aktualnie jego brakiem) oraz zalewem w dzielnicy Droniowiczki o rowerki wodne, kajaki itp? 4) Co ze stawem na terenie "Posmyk"? W tych rejonach jest wiele osób, a takie atrakcje to nie tylko zabawa, ale oczywiście również potencjalny zarobek dla miasta.
    Fan
    04-04-2024

    Szanowny Panie,

    w odpowiedzi na Pana pytania informuję, iż w dniu 22 marca br. spotkałem się z ministrem sportu i turystyki w Warszawie w sprawie budowy basenu w Lublińcu. Deklaracje ze strony ministra są optymistyczne. Przypomnę, ze mamy gotową dokumentację techniczną wraz z ważnymi pozwoleniami na budowę (dwa razy bezskutecznie wnioskowaliśmy o dofinasowanie z Polskiego Ładu).

    Jeżeli chodzi o strefę ekonomiczną, to w najbliższym czasie będzie wystawiona do sprzedaży przez Katowicką Specjalną Stefę Ekonomiczną ostatnia działka w strefie. Jeżeli chodzi o wyznaczenie nowych terenów pod strefę ekonomiczną, z uwagi na obwiązujący plan zagospodarowania przestrzennego, nie będzie to zadanie łatwe, choć myślę, że nowa Rada Miejska podejmie działania w tym zakresie. Kwestie planowania przestrzennego są wyłączną kompetencją Rady Miejskiej.

    W kwestii basenu – mamy gotowy projekt z pozwoleniem na budowę na I etap rewitalizacji parku Grunwaldzkiego. W tej chwili czekamy na ogłoszenie konkursu przez Urząd Marszałkowski i będziemy składać wniosek. Zagospodarowanie terenów przy zalewie Droniowickim planujemy zrealizować w podobny sposób, jak rewitalizację bulwarów wzdłuż rzeki Lublinicy.

    Dodam również, że w środę spotkałem się z dyrektorem OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Witoldem Łacnym w sprawie przywrócenia funkcji turystyczno-rekreacyjnej zbiornikowi Posmyk w Kokotku. W spotkaniu uczestniczył również poseł na Sejm RP Przemysław Witek. Jest duża szansa, aby temat ten po wielu latach starań został zrealizowany. Deklarację w tej kwestii przed wyborami parlamentarnymi złożył również poseł Przemysław Witek.