PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. Jakość powietrza
Panie Burmistrzu, czy jest Pan w stanie zrobić cokolwiek w kwestii poprawy jakości powietrza w mieście. Samo zamontowanie czujników nic w tej kwestii nie zmienia, a jedynie pokazuje zatrważające wyniki w większości lokalizacji. Czy podległa Panu Straż Miejska zostanie wyposażona w narzędzia (np. drony) i regulacje prawne pozwalające kontrolować skład dymu wydobywającego się z kominów domów jednorodzinnych i na tej podstawie "nagradzać" mieszkańców trujących swoich sąsiadów i nasze dzieci. Ponad 800% normy PM 2.5 na ulicy Oleskiej czy kilkaset w innych lokalizacjach to w mojej ocenie zdecydowanie zbyt dużo. Dziękuję za wszelkie informacje w tym zakresie. Zaniepokojony mieszkaniec zza wiaduktu (gdzie też ciężko otworzyć okno aby przewietrzyć mieszkanie).
Mario,
data pytania: 2019-12-03

Szanowna Pani Mario,

kontrole ekopatrolu, w którym są przedstawiciele SM, są bardzo często przeprowadzane. Planujemy w niedługim czasie wdrożyć miejski program ochrony powietrza. Już w 2020 r. będą przeznaczone dodatkowe środki z budżetu na ten cel.


2. drony
Szanowny Panie Burmistrzu Zauważyłem dosyć częste pojawianie się statków powietrznych zwanych dronami nad Lublińcem , zwłaszcza w szeroko rozumianym centrum . Czy Pan Burmistrz ma wiedzę kto i w jakim celu wykorzystuje drony? Czy ten proceder jest zgodny z prawem? Drony latają wieczorem dlatego wtedy je widać.
Maciej,
data pytania: 2019-12-02

Szanowny Panie Macieju,

O ile mi wiadomo, wykonywane są czasami zdjęcia do celów promocyjnych. Nie posiadam wiedzy w kwestii niezgodności takiego działania z przepisami prawa.


3. Oświetlenie osiedla przy ul. Sobieskiego
Witam, Panie Edwardzie chciałbym zapytać komu możemy podziękować za wymianę latarni na osiedlu mieszkaniowym przy ulicy Sobieskiego.Poprzednie latarnie lata świetności miały już za sobą, a obecne ledowe naprawdę spełniają swoją rolę. Pozdrawiam Mieszkaniec osiedla
Grzegorz,
data pytania: 2019-12-01

Szanowny Panie Grzegorzu,

Od 2 lat zabiegałem w Tauronie o wymianę ww. oświetlenia. Pan Radny Henryk Maniura kilkanaście razy prosił mnie o interwencję w tym temacie. Wiem, że kierownik lublinieckiego Tauronu dotrzymał słowa i zostało to zrobione w 2019roku, za co mu bardzo dziękuję.


4. Kilka Pytań
Witam Serdecznie na wstępie chciałbym zaznaczyć że głosowałem na Pana ale mam pytanie.. byłem dzisiaj na zlocie rodzinnym i ciągle ktoś pytał dlaczego ozdoby świąteczne świecą...( przecież To jest aż nie smaczne jak się na to patrzy...)? przecież w Lublińcu nie jest Ameryka???Pewnie Pan nie odpowie na moje pytanie,ale liczę na szczerą odpowiedź czy myślenie Lublinieckich władców,już jest takie jak ci którzy "Rządzą" w Warszawie ... ???
Adam.J,
data pytania: 2019-12-01

Szanowny Panie Adamie,

w br. wyjątkowo ozdoby świąteczne są zawieszane tydzień wcześniej. Wynika to z ustaleń z wykonawcą wyłonionym w drodze przetargu.


5. Progi zwalniające
Szanowny Panie Burmistrzu Od lat pracuję w Niemczech i Holandii. I mam okazję dużo jeździć po tamtejszych drogach. Bardzo dużo tam stref uspokojonego ruchu (Tempo 30). Również stosowane są tam progi zwalniające. Ale są one dłuższe ? kilkumetrowe. Wyniesione są też całe skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych. Z prędkością 30 km/h można bez żadnych utrudnień (wstrząsów) przez nie przejechać. Przy większej prędkości są raczej niewygodne. Większość kierowców z zadaną prędkością płynnie przez nie przejeżdża. Nie muszą zwalniać, a po progu znowu przyśpieszać. I te progi wymuszają jazdę z dozwoloną prędkością, czyli spełniają swoją funkcję. Ale też często wracam do rodzinnego Lublińca. Od niedawna są u nas też wprowadzone strefy uspokojonego ruchu. A w tych strefach chyba jedynym rozwiązaniem redukującym prędkość są progi zwalniające. Są one takie krótkie ? kilkudziesięciocentymetrowe. I zawsze mnie nurtuje jak to jest. Niby strefa 30 km/h a zastosowane progi zmuszają praktycznie większość kierowców (również mnie) do przejazdu z prędkością 0 ? 10 km/h. Tylko niektórzy mający lepsze lub stare auta w ogóle nie zwalniają. Praktycznie przejazd przy każdej prędkości wymusza wstrząsy, niszcząc zawieszenia pojazdów ale też szkodząc kierowcom i pasażerom przez drgania. Podobnie rowerzystom. O ile się jedzie samemu na rowerze to można jeszcze te progi ominąć. Ale jak jedzie się w dwójkę, z drugim dzieckiem, to praktycznie muszę siłą rzeczy wjechać na ten próg. I tu mam pytanie do Pana. Jak to jest, że w innych krajach, również w innych miastach Polski można przez strefę 30 km/h i progi zwalniające przejechać płynnie z tą zadaną prędkością, bez żadnych utrudnień i wstrząsów. A u nas trzeba zwalniać przed każdym progiem i to kilkakrotnie. Z 30 km/h do praktycznie 0 ? 10 km/h. Chyba każdy produkowany próg ma przypisaną prędkość z jaką można przez niego przejechać? Jakie prędkości mają te stosowane w Lublińcu? Komu takie krótkie progi służą? Kierowcy zamiast jechać płynnie z jednakową prędkością co chwilę muszą zwalniać, redukować biegi, po przejechaniu progu znowu przyśpieszają. A to zwiększa zużycie paliwa, emisję spalin i hałasu. Czy jest możliwość stosowania takich dłuższych progów zwalniających (kilkumetrowych, kilka takich progów jest już w Lublińcu w formie wyniesionych przejść dla pieszych), które rzeczywiście służą do spowolnienia pojazdów i zapewniają płynną jazdę pojazdów, rowerów, ale też wózków z małymi dziećmi? Te krótkie progi raczej powodują więcej szkód niż korzyści.
Dawid,
data pytania: 2019-11-30

Szanowny Panie Dawidzie,

Rozważona zostanie możliwość montażu innego rodzaju progów.


6. Ruch drogowy przy Szkole Podstawowej nr 2 w Lublińcu
Dzień dobry Panie Burmistrzu. Mam pytanie, czy miasto ma jakieś plany odnośnie poprawy komunikacji tj. ruchu samochodowego przy SP2 w Lublińcu. Wzdłuż ul. Stawowej brak chodnika. Zakręt bardzo ostry przy placu zabaw i nie widać dziecka podążającego w stronę szkoły. Przy szkole ruch jest dwukierunkowy, samochody wyjeżdżające z parkingu i kierujące się na ul. Droniowicką nie widzą małych dzieci. które idą do szkoły. W tym roku dochodziło tam już wielokrotnie do kolizji samochodowych. Przed szkołą jest duży plac, czy nie można zwiększyć powierzchni do parkowania samochodów, lub częściowo wprowadzić ruch jednostronny. Wiem, że zarówno Dyrekcja, jak i Rada Szkoły wielokrotnie zwracały na to uwagę. Proszę o podanie konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Rodzic.
Rodzic,
data pytania: 2019-11-29

Szanowny Panie,

W 2020 r. dokonam zmian, które usprawnią ruch i poprawią bezpieczeństwo w obrębie SP nr 2.


7. progi na Żeromskiego i Parcelacyjna
Panie Burmistrzu, Proszę zwrócić uwagę odpowiednim służbom aby postawiły znaki pionowe przed tymi progami, ponieważ jest ryzyko, że ktoś nie zauważy wcześniej "leżącego strażnika" i uszkodzi samochód. Taka sytuacja może mieć miejsce w okresie zimowym, a także w porze nocnej - tym bardziej, że stary komplet progów jest już całkowicie wyblakły. Wcześniej był jeden znak ale zniknął po rozpoczęciu budowy nowych szeregówek. Proszę też o wyjaśnienie kwestii "podobno" samowolnego montażu progów na ulicy Parcelacyjnej.
Mieszkaniec,
data pytania: 2019-11-29

Szanowny Panie,

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w strefie ograniczonej prędości do 30 km/h nie oznakowuje się miejsc, w których zamontowane są progi zwalniające. Jednocześnie informuję, że na drogach gminnych progi zwalniające montowane są zgodnie z obowiązująca organizacją ruchu.


8. planowane inwestycje
Proszę mi powiedzieć jak to jest ze skarży się Pan na coraz mniejsze fundusze na utrzymanie chociażby oświaty w naszym mieście a planowane są inwestycje które nijak się maja do zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców mowie tu o wybiegach dla psów i innych dziwnych pomysłach a zapomina sie o potrzebnych inwestycjach o których mówiono już nie raz ale zawsze tłumaczył Pan ze niema pieniędzy np utwardzeniu dróg, montowaniu latarni drogowych itd planuje Pan podwyżki podatków zasłaniając się brakiem pieniędzy chociaż przez kilka poprzednich lat chwalił sie Pan NADWYZKĄ gdzie są teraz te pieniądze?. Apeluje o rozwagę podczas podejmowania decyzji o wydawaniu publicznych pieniędzy.
mieszkaniec,
data pytania: 2019-11-29

Szanowny Panie,

W br. i 2020 środki inwestycyjne są przeznaczone na bardzo ważne dla mieszkańców inwestycje: modernizacja oczyszczalni ścieków (51 mln zł, z tego blisko 27mln z UE), park&ride (koszt 20 mln, z UE ok. 18 mln).

Drogi (Sobieskiego, Brzozowa, Kochanowskiego I etap), dof. z UW Katowice ponad 1,5 mln zł czy rewitalizacja Lublinicy II etap (ok. 4 mln zł), budowa zaplecza stadionu (4,5 mln zł).

Szanowny Panie, nadwyżka budżetowa z lat poprzednich już dawno została wydana (w ub. roku wyniosła tylko 85 tys. zł). Jeżeli zaś chodzi o naprawy dróg czy nowe oświetlenie uliczne, są realizowane na bieżąco. Aktualnie zostały wyremontowane latarnie na ul. Powstańców (przy współpracy z Tauronem). W trakcie jest projektowanie oświetlenia na 2 ulicach. Jeżeli zaś chodzi o rozwagę przy wydawaniu pieniędzy podatnika lublinieckiego to najlepiej to widac po moim gabinecie.


9. Rozbudowa Centrum Handlowego Karuzela
Witam, chciałabym się, zapytać jakie sklepy będą budowane w Karuzeli? Pozdrawiam
Mieszkaniec Lublińca,
data pytania: 2019-11-28

Szanowna Pani,

Takich informacji niestety nie posiadam.


10. chodnik dla pieszych
Witam serdecznie Na początku pragnę Panu podziękować za ten budujący się obiekt wzdłuż rzeki , który jest częścią Placu Grotowskiego. Jest śliczny, jednak denerwuje mnie problem parkowania samochodów na całej szerokości chodnika przy Ulicy Piłsudskiego, często idę do Kauflandu i muszę omijać te samochody nie ma tam wyznaczonych pasów do parkowania aut, a w pobliżu są dostępne parkingi. Proszę coś z tym zrobić.
Anna,
data pytania: 2019-11-28

Szanowna Pani Anno,Przekazałem temat SM.


POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3

Serwer jest chwilowo nieczynnyPył zawieszony ( PM10 )
μg/m3        
2019.12.07 12:39

źródło: WIOŚ Katowice

Wydarzenia

Grudzień 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Na skróty

wybory19

jakosc

ZMIANA RUCHU

SESJA ONLINE

rada

RAPORT

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Plan miasta

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

ewidencja zabytkow

nowiny lublinieckie

fundusze unijne

sciekow

bulwar

niepelnosprawni1

powietrze

rozklad

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.