PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. Afera komisyjna
Panie Burmistrzu kto ustala gdzie odbywa się komisja? Jak słuchałem wczoraj Springwalda to mówił tak jakby pan wymyślił aferę komisyjną i uwziął się na Mikulskim. Całkiem się pogubiłem. To w końcu on był na tej komisji czy nie był i dlaczego nie chciał odpowiedzieć na pytanie radnej Włuki? Pozdrawiam
Mieszkanka,
data pytania: 2020-11-20

Szanowna Pani,

wczoraj podczas sesji Rady Miejskiej radna Czesława Włuka faktycznie zadała pytanie radnemu Łukaszowi Mikulskiemu, czy był obecny na posiedzeniu Komisji w dniu 18.11.2019 r., na które niestety nie odpowiedział. W piśmie do Przewodniczącego Rady Miejskiej z dnia 25.11.2019 r. Pan Łukasz Mikulski stwierdził, cyt. „Wobec moich wątpliwości, co do mojego uczestnictwa w Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju Rady Miejskiej w Lublińcu w dniu 18.11.2019 r. wnoszę o uznanie mojej nieobecności i pomniejszenie diety radnego za listopad 2019 r.”. Także w uzasadnieniu Postanowienia Sądu Rejonowego w Lublińcu z dnia 24.09.2020r. Sąd uznał, że radny niewątpliwie „uczestniczyłby” w Komisji, gdyby się na nią nie spóźnił. Ponadto Sąd uznał, że radny własnoręcznie podpisał się na liście obecności. Myślę, że więcej na ten temat nie trzeba mówić.

 


2. Afera w RM
Panie Burmistrzu, mam pytanie odnośnie afery w komisji, po przeczytaniu sporej ilości materiałów na ten temat. Od kiedy radni mogą mieć płaconą dietę za chęć udziału w komisji jeżeli w niej nie uczestniczą?
Ciekawski,
data pytania: 2020-11-20

Szanowny Panie,

przepisy w tym zakresie są jednoznaczne. Dieta przysługuje za faktyczny udział w komisji, a nie za chęć udziału. Ponadto nie można podpisać się na liście obecności, skoro nie uczestniczyło się w komisji. Pamiętam przypadek Wiceprzewodniczącego w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej, kiedy będąc oddelegowany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej na spotkanie w mieście partnerskim, nie otrzymał diety za posiedzenie komisji, którą opuścił z powodu ww. delegacji.


3. transmisja sesji
Dobry wieczór. Panie Burmistrzu. Oglądałam dzisiejszą sesję - uuuufff. Czy ja dobrze zrozumiałam wypowiedzi radnych Włodarczyka i Springwalda, że radny Mikulski podpisał się na liście obecności obrad komisji na której nie był tylko dlatego że inni radni mu na to pozwolili?? Drugie pytanie może bardziej powinno być skierowane do Przewodniczącego RM ale ponieważ nie ma takiej możliwości zadam je Panu. Czy taka praktyka była czy też jest często stosowana skoro radny Springwald powiedział, że każdy zrobiłby tak samo na jego miejscu? Z wyrazami współczucia Joanna T.
Joanna T.,
data pytania: 2020-11-19

Szanowna Pani Joanno,

po raz pierwszy w mojej czternastoletniej pracy w naszym mieście spotkałem się z taką sytuacją. Również będąc Przewodniczącym Rady Powiatu Lublinieckiego (1998-2001) oraz Radnym Miasta Woźniki nie słyszałem o tego rodzaju przypadku.


4. Lubliniec
Dzień dobry cieszymy się bardzo że mamy takich Włodarzy Panie Burmistrzu niech się Pan nie przejmuje tym co mówią radni z klubu PiS my mieszkańcy wiemy ile Pan zrobił dla naszego Lublińca i oby tak dalej pozdrawiam.
Mieszkanka ,
data pytania: 2020-11-19

Szanowna Pani,

dziękuję za dobre słowo. Wiem, że mogę liczyć na wsparcie zdecydowanej większości mieszkańców naszego miasta.


5. Pytanie
Proszę powiedzieć kto jest gospodarzem,włodarzem miasta?
Mieszkaniec,
data pytania: 2020-11-19

Szanowny Panie,

od 14 lat, najdłużej w historii, burmistrzem (gospodarzem) miasta jest Edward Maniura.


6. Remont Mickiewicza
Witam, Panie Burmistrzu proszę o informację co aktualnie dziej się na ulicy Mickiewicza ? Jakie prace zawiera remont, czy ulica po remoncie będzie deptakiem czy normalnie przejezdna ? Jaki jest plan zagospodarowania przepięknej kostki granitowej którą widzimy po zerwaniu asfaltu. Pozdrawiam,
Tomasz,
data pytania: 2020-11-18

Szanowny Panie,

w chwili obecnej trwają prace związane z budową kanału deszczowego. W najbliższych dniach powinny rozpocząć się prace związane z wymianą sieci wodociągowej. Ulicą Mickiewicza na remontowanym odcinku będzie odbywał się normalny ruch pojazdów i pieszych. Kostka granitowa, po oczyszczeniu, zostanie wykorzystana na potrzeby miasta.

 


7. Protest
Panie Burmistrzu zanim udzieli Pan odpowiedzi to proszę przeanalizować obowiązujące prawo, a w szczególności art. 304 paragraf 2 kodeku postępowania karnego. Organ samorządu terytorialnego ma prawny obowiązek złożyć takie zawiadomienie jeżeli dowiedział się o możliwości popełnienia przestępstwa. Zresztą miał Pan tam swoich obserwatorów społecznych z ramienia Klubu Burmistrza więc może Pan przekazać ich ustalenia i dokumentację fotograficzną. Mam świadomość, że jakby tam byli radni z opozycji to z pewnością takie zawiadomienie zostałoby złożone. Proszę o informację czy protesty te były legalne, gdyż to gmina wydaje decyzje dot.zgromadzeń. Zanim zostanie udzielona odpowiedź to należy zapoznać się z art.3 ust. 2 prawa o zgromadzeniach kiedy mamy do czynienia z zgromadzeniem spontanicznym
Marcin,
data pytania: 2020-11-18

Szanowny Panie,

zgodnie z treścią wskazanego przez Pana art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego - instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa. Tym samym, organy samorządu terytorialnego mają ustawowy obowiązek zawiadomić organy ścigania nie o wszystkich przestępstwach, ale wyłącznie o tych, o których dowiedziały się w związku ze swoją działalnością.

Właściwość organów gminy w zakresie zgromadzeń określa art. 6 Prawa o zgromadzeniach wskazując, że do zadań gminy należy prowadzenie postępowań w sprawach dotyczących zgromadzeń. Poza tym, dla zorganizowania zgromadzenia nie jest wymaga decyzja administracyjna organu gminy, co zdaje się Pan sugerować, a jedynie zawiadomienie dokonane przez organizatora zgodnie z właściwymi przepisami Prawa o zgromadzeniach. Natomiast brak wymaganego zawiadomienia  – inaczej niż Pan sugeruje – nie jest przestępstwem, a wykroczeniem z art. 52 § 2 pkt 2 Kodeksu wykroczeń, zatem nie może być mowy o zastosowaniu art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego.

Poza tym, nie mam żadnej wiedzy o tym, żeby doszło do popełnienia przestępstwa w związku ze zgromadzeniami, jakie miały miejsce w Lublińcu. Z kolei na podstawie tych informacji, które posiadam, uważam, że zgromadzenia, które odbywały się w ostatnim czasie w Lublińcu miały właśnie charakter zgromadzeń spontanicznych, o których Pan pisze. Zwracam również uwagę, że nawet jeżeli w jakichkolwiek zgromadzeniach uczestniczyli radni Rady Miejskiej w Lublińcu, to czynili to z własnej woli i poczucia społecznej odpowiedzialności, a nie na zlecenie moje czy Urzędu. Na zakończenie, jeżeli jednak uważa Pan nadal, że zostało popełnione przestępstwo, to na podstawie art. 304 § 1 Kodeksu postępowania karnego, również i Pan ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję.

 

 


8. Słoneczny Lubliniec
Czy wiadomo już czy program Słoneczny Lubliniec będzie realizowany?
Dawid,
data pytania: 2020-11-17

Szanowny Panie,

w dalszym ciągu czekamy na rozstrzygnięcie konkursu w tym zakresie. Mam nadzieję, że nastąpi to jeszcze w tym roku.


9. Numer telefonu do UM
Szanowny Panie Burmistrzu Na klatkach bloku 2B na ul. Wilniewczyca zwieszono ogłoszenie o zgłaszaniu ewentualnych poprawek, w związku z planowanym przeglądem gwarancyjnym budynku. Próbuje dodzwonić się od zeszłego tygodnia i cisza, jak makiem zasiał. Czy te numery istnieją, czy zrobiono z nas idiotów ? Pozdrawiam serdecznie Lokator
Lokator,
data pytania: 2020-11-16

Szanowny Panie,

w ogłoszeniu podano nr 34 353 01 00 wew. 141 lub 149. Pod obydwoma numerami przyjmowane są uwagi mieszkańców. Przyjmowanie uwag odbywa się na bieżąco, telefon jest nieprzerwanie czynny. Mogą zdarzyć się chwilowe braki w odbiorze telefonów ze względu na zdalną pracę urzędników. Podaję zatem kolejne numery telefonów wewnętrznych do Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji: 142, 143 lub 183 oraz adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 


10. Dyrektor Dariusz Przylas
Dlaczego miasto Lubliniec w pana osobie nie podziękowało Dariuszowi za to czego dokonał dla nas wszystkich, dla miasta tez? Zróbcie to, bo już nic z tego nie mogę pojąć!
Bogumiła ,
data pytania: 2020-11-14

Szanowna Pani,

istnieje szereg różnych sposobów i form, aby godnie upamiętnić zmarłą osobę i podziękować jej za wiele lat owocnej współpracy. Wspomnienie pośmiertne o Panu Dariuszu Przyłasie zostanie zamieszczone w kolejnym numerze Nowin Lublinieckich. Uważam, że jest to właściwy sposób na upamiętnienie wspaniałego pedagoga i wychowawcy, głęboko zaangażowanego w działania na rzecz lokalnej społeczności, a także wielkiego propagatora pamięci o Edycie Stein w naszym mieście.


POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3

Pył zawieszony ( PM10 )
35.87
μg/m3        
2020.11.26 09:00

źródło: WIOŚ Katowice

koronawirus bieżące informacje

nowiny lublinieckie

generator eNGO

monitoring powietrza

jakość powietrza

Zmiana orgamozacji ruchu

SESJA ONLINE

Rada Miejska w Lublińcu skład - interpelacje - protokoły

Młodzieżowa Rada Miasta

raport o stanie gminy Lubliniec

Rekrutacja do Szkół i Przedszkoli

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

system informacji przestrzennej Plan miasta

model miasta 3D

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

gminna ewidencja zabytków

fundusze unijne

modernizacja oczyszczalni ścieków

bulwar grotowskiego - zasady dzierżawy na organizację imprez

Pracownik młodociany - dofinansowanie kosztów kształcenia

informacja dla osób niesłyszących

konsultacje społeczne

rozkład jazdy powiat lubliniecki

deklaracja dostępności

ankieta ekologiczna

 wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.