PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. Trudne pytania bez odpowiedzi Słoneczny Lubliniec
Witam. Ponawiam pytanie zadane Panu dnia29 stycznia 2021 roku odnośnie programu Słoneczny Lubliniec - na które do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi. W umowie, którą otrzymałem pod koniec stycznia w Urzędzie jest podana szacunkowa wartość OZE określona przez gminę we wniosku o dofinansowanie. Z prostej i matematyki wynika, że 1kWp został wyceniony na kwotę 6449 zł!!! Ja rozumiem, że ostateczna wysokość wkładu własnego będzie znana dopiero z chwilą rozstrzygnięcie przetargu, niemniej jednak na spotkaniach z mieszkańcami informował Pan, iż będzie to kwota od 3500zł do 4 000zł. Napisał Pan również, że gmina musi działać w oparciu o zamówienia publiczne. Cena za 1kWp na tak zwanym "wolnym rynku" jest znacznie niższa niż koszt, który Państwo wpisaliście we wniosku aplikacyjnym o dofinansowanie z Funduszy Unijnych. Nie wyobrażam sobie sytuacji w której przetarg wygrała i zrealizuje firma oferująca tak zawyżone ceny w okolicach 6500 zł za 1KWp. Podejrzewam, że prawdopodobnie mogło to być powodem dla którego wiele osób zrezygnowało z uczestnictwa w programie Słonecznych Lubliniec, bojąc się wysokich kosztów intalacji. fotowoltaicznej.Ponawiam prośbę o odpowiedź.
Darek,
data pytania: 2021-03-04

Szanowny Panie ,

we wcześniejszych odpowiedziach przekazywałem już informacje dotyczące wyceny szacunkowej instalacji OZE. Wniosek o dofinansowanie w ramach programu Słoneczny Lubliniec,  złożony został  w maju 2020 roku. Opierał się m.in. na  wycenie szacunkowej  instalacji wg ówczesnych cen rynkowych. Obecnie ceny rynkowe są niższe od założonych w  ww. wniosku , co pokazują złożone oferty w przetargu, którego termin wyznaczony był na 29 stycznia br. (wszystkie informacje zawarte są na  BIP Urząd Miejski Lubliniec ). Cena 1 KW kształtuje się na poziomie od ok. 3.300 – 4.000 zł.

Biorąc powyższe pod uwagę, sądzę, że poziom dofinansowania Programu wzrośnie co najmniej do 70 % (pierwotnie dofinansowanie  określono na poziomie 53,5%). Oznacza to, że jeśli przykładowy koszt instalacji wyniesie 20 tys. zł, wkład uczestnika programu wyniesie 6 tys. zł, a 14 tys. zł będzie stanowiło dofinansowanie ze środków UE.

Niemniej jednak, aby taki poziomi dofinansowania osiągnąć, muszą zostać spełnione 2 główne warunki. Po pierwsze liczba uczestników powinna być zachowana na wnioskowanym poziomie, czyli 288 wniosków, po drugie zmiana procentu dofinansowania wymaga zgody Zarządu Województwa Śląskiego.

Bardzo intensywnie pracujemy w tym obszarze. Chcemy, aby wielkość dofinansowania dla mieszkańców była zwiększona, ale zgodę w tej kwestii musi wyrazić Zarząd Województwa Śląskiego.Proszę o cierpliwość, temat jest bardzo złożony i wymaga „zewnętrznych” uzgodnień. Umowa z wykonawcą zostanie podpisana po podpisaniu umowy na dofinansowanie z Marszałkiem Województwa Śląskiego

 


2. "Dziwne tabletki"
Witam Dlaczego Strażnicy Miejscy nie są przeszkoleni i nie są w stanie rozpoznać ampuiłek z solą rozmieszczane przez nadleśnictwo. Wystarczy tutaj zajrzeć: https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.aneva.pl%2Fprodukty%2Fchlorek-magnezu%2F%3Fgclid%3DCjwKCAiA1eKBBhBZEiwAX3gql9cQjYgjLtGPArzEkS4wR_SZKlG3DQ-9247tsXSosoR8HRZ4OZH_cRoCdkUQAvD_BwE%26fbclid%3DIwAR1dx6CYcKcpQDnaMxcDTBkwW84TAeK7zSAIEipWJEvnJ5ODjv31ly2WW74&h=AT3RPfD0NBzpqajC5BIAqU-wVqgrUr2TX2YnBxiYAX0f1XBUDs9dkIp_AjEuWJbitQ6WsAF_avRJ3KGekPxxEmx04ZaptMdOHAP0Y2J2uZc30uGvBJ8HHRKgexFKCB69ysPv&__tn__=R]-R&c[0]=AT0bsA4qc6OLldKlooFlA-WKhnSIcLLXMYibYF3TQoVxI5CC3gSQjxGyW3ECRE1uv79wyeZ2q86SlQw9uc6BJ8wyghb-CA359PPEhv0aUM6h3p6RDdfTVz26Mc6w9bV-M-PzwXS63GJMNdQSLIUSqxxtvx1Wv4jY1TsuHxvyhC7WDYE. Ponadto czy zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec osób które doprowadziły do straty pieniędzy i czasu ze względu na to niedopatrzenie? Taka afera się z tego zrobiła, że całe miasto się śmieje...
Bogdan,
data pytania: 2021-02-28

Szanowny Panie,

w ostatnim czasie na terenie kraju w kilku miejscach ujawniano "dziwne tabletki", o których Pan pisze i każdorazowo były podejmowane, także i u nas, niezbędne działania związane z zabezpieczeniem substancji, nie mając wiedzy co do jej składu chemicznego i przeznaczenia, a przede wszystkim faktycznego zagrożenia. Przypomnę, że bryłki były znalezione także na terenie miejskim, przeznaczonym do rekreacji mieszkańców i to miasto odpowiada za skutki braku reakcji w przypadku, gdyby doszło do tragicznego zdarzenia. Służby mundurowe, a nie tylko Straż Miejska, która brała udział w działaniach, są odpowiedzialne za aktywność w sytuacji zagrożenia i podejmowanie wszelkich działań zmierzających do zapewnienia szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Śmiać się mogą ci, którzy oceniają, bez ryzyka ponoszenia odpowiedzialności. Sprawę przejęła Policja, prowadząc dalsze czynności wyjaśniające.


3. Włamania do kontenerów PCK
Notorycznie dokonywane, są na terenie Lublińca włamania do kontenerów z odzieżą używaną. Może pan burmistrz uczulić odpowiednie służby porządkowe, aby przyjrzały się bliżej sprawie?
PCK,
data pytania: 2021-02-26

Szanowny Panie/Szanowna Pani,

o dokonanych przestępstwach należy powiadamiać Policję, która nie podlega burmistrzowi. Urząd nie był powiadamiany o zdarzeniach przestępczych, a o bałaganie wokół kontenerów i w tych sprawach bezzwłocznie interweniujemy u właściciela terenu.

 


4. Fotowoltaika
Panie Burmistrzu dwa tygodnie temu zostały otwarte oferty przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy. Wiadomo, że wygrała firma z Warszawy. I co dalej, cisza. Kiedy będą aneksy dla osób zakwalifikowanych do programu po stawkach jakie złożył oferent a nie 6000zl za 1kW. Wiadomo że dużo osób przez te zrezygnowało.
Beneficjent,
data pytania: 2021-02-26

Szanowny Panie,

realizacja projektu uzależniona jest od ostatecznej liczby uczestników projektu. Na skutek znacznej liczby rezygnacji, wystąpiła konieczność przeprowadzenia naboru uzupełniającego. Dopiero po przeprowadzeniu całej procedury związanej z ww. naborem, można będzie ostatecznie określić parametry całego projektu. Z uwagi na korzystne oferty w postępowaniu przetargowym i wstępną zgodę Marszałka Województwa Śląskiego, mogę poinformować, że dofinansowanie do dostawy i montażu instalacji OZE zostanie podwyższone przynajmniej do 70%. Wszystko zależy jednak od tego, czy osoby które zgłosiły się w naborze uzupełniającym przejdą pozytywna weryfikację i czy podpiszą umowy z Urzędem Miejskim na realizację zadania.


5. Straz miejska

Witam Dlaczego straz miejsca nie zwraca uwagi grupkom mlodziezy nie przestrzegajacym zaostrzen sanitarnych przemieszczajacych sie w wiekszych grupach jak i nie nos,a maseczek. Straz miejska przejezdza i nie interesuje sie co sie dzieje wkolo. Ponadto czy mozna zwrocic uwage kierowcom parkujacym na tzw. Malym rynku jezt ciezko przejsc bo samochody blokuja

Elwira,
data pytania: 2021-02-26

Szanowna Pani,

Straż Miejska podczas codziennych służb zwraca uwagę na przestrzeganie aktualnych obostrzeń, nie może być jednak wszędzie i o różnych porach dnia. Nie bez znaczenia jest fakt, iż długi okres trwania stanu epidemii wpływa negatywnie na nas wszystkich, także jeśli chodzi o  samodyscyplinę w zakresie przez Panią opisanym. Zarówno na placu Kopernika, jak i placu K. Mańki są i będą prowadzone patrole głównie w zakresie właściwego z prawem parkowania, podobnie jak i w rejonie ul.Ogrodowej czy 11 Listopada.

 

 


6. Straż Miejska
Panie burmistrzu w jakim celu stoi pojazd straży miejskiej na ulicy Jaronia w Lublińcu ok godziny 7:35 7:40 ?
Adam,
data pytania: 2021-02-25

Szanowny Panie,

patrole Straży Miejskiej w godzinach porannych realizują zadania w okolicy szkół podstawowych, gdyż sama obecność strażników wpływa  na poczucie bezpieczeństwa najmłodszych i studzi zapał kierowców. Ponadto w tym rejonie miasta zgłaszano nieprawidłowości w zakresie parkowania pojazdów oraz zadymienie mogące wskazywać na spalanie niedozwolonych paliw lub spalanie odpadów.

 


7. Kto jest właścicielem ciepłowni?
Szanowny Panie Burmistrzu. Radny Mikulski zamieścił informację, że nasza Gmina nie dba o ekologię i klimat ponieważ jej ciepłociąg cytuję ?nieodizolowany w sposób prawidłowy? ???!!! emituje ciepło i zwiększa koszt grzania. Zapewne jak zwykle niewiele wiedzący o gospodarce miasta radny chciał w Pana uderzyć, a znokautował radnego Springwalda, który jest kierownikiem ciepłowni. Stąd moje pytanie, czy od czasu gdy przestałem być radnym miasto przejęło ciepłownię, a Pan Springwald przestał nią kierować? Czy Komisja Ochrony Środowiska mogła by się zainteresować sprawą ( w końcu trzech przywołanych radnych jest jej członkami: Mikulski, Springwald i Słota) bo jak zauważa autor ?zastanawia mnie, dlaczego radni, którzy mieszkają w tamtym rejonie, tego nie zauważają? No chyba, że to radni z jedynego słusznego Klubu, to wówczas wszystko jest jasne ? i złożyć wizytę, podobnie jak to robiono w Krynickim i Makpolu? Kolejne pytanie, czy w czasie gdy miasto realizuje program ?Słoneczny Lubliniec? ciepłownia również się modernizuje, ile lat mają zainstalowane w niej piece, jakiego paliwa w nich używają i czy korzystają z alternatywnego. Jakie i ile emitują szkodliwych substancji. Czy przewidywana jest modernizacja w tym ciepłociągów? Może interwencja radnego sprawi, że Pan Springwald zajmie się pracą za którą ktoś mu płaci. Wytykając niekompetencje innym sam jest nieskuteczny. Dodam tylko sarkastycznie, że w ostatnim okresie nie upilnował kościoła przed pomalowaniem ani ucieczki ciepła z jego rurociągów. Na koniec dziękuję radnemu Mikulskiemu, za przypomnienie komu mieszkańcy zawdzięczają tak duże opłaty za ogrzewanie i ciepłą wodę skądinąd w najtańszym mieście Śląska. z wyrazami szacunku Zbigniew Rosiński
Zbigniew Rosiński,
data pytania: 2021-02-25

Szanowny Panie,

ciepłownia to podmiot prywatny, dawno temu sprywatyzowany. Burmistrz miasta nie ma żadnego wpływu na jego funkcjonowanie. Z informacji przeze mnie posiadanych wynika, że wspomniany radny jest kierownikiem kotłowni miejskiej w Lublińcu. Nie chcę wypowiadać się na temat funkcjonowania prywatnej firmy i nie mam wiedzy co do jej planów inwestycyjnych, jak również w kwestii, czy w ciepłowni jest spalane paliwo krajowe czy np. z Rosji.


8. Wysokie bloki
Dzien dobry. Nawiazujac do pytania Pana Rafala odnosnie zakazu budowy wyzszych blokow w naszym miescie to przeciez to czy Lubliniec jest metropolia czy nie nie ma zadnego znacznie. W znacznie mniejszych od Lublinca miastach mozna znalezc bloki np 10cio pietrowe tak wiec wielkosc miasta znaczenia nie ma a osobiscie uwazam ze wysokosciowce zmienily by panorame Lublinca na plus. Pod tym wzgledem niestety nasze miasto jest do tylu. Wiem ze plan zagospodarowania zakazuje budowy blokow wyzszych niz 5 kondygnacji, uwazam ze to niepowazny zapis ktory pewnie zostal wprowadzony za dawnych czasow jednak chciałbym zapytac czy gdyby jakis deweloper chciał wybudiwac wysoki budynek w naszym miescie to czy jest w ogole mozliwosc aby rada miasta zmienila ten zapis? Pozdrawiam
Pawel,
data pytania: 2021-02-25

Szanowny Panie,

kwestie związane ze zmianami planu zagospodarowania przestrzennego są kompetencji Rady Miejskiej. Plan, który obecnie obowiązuje w tym zakresie, został uchwalony w 2006 roku. Myślę, że dyskusja w tym temacie jest otwarta.


9. Kupy po roztopach

Dzień dobry. Jakie są plany wobec wszechobecnych po ustąpieniu śniegu kup? Przejść się miejscami nie da, a dzieci bawiące się na chodniku czy drodze mylą to z czekoladą. Jak komuś zwróci się uwagę to tylko isłyszeć można ?chcesz w r......??, albo nawet na mnie nie spojrzy. Jakie kroki podejmuje straż w walce z takimi ludźmi?

Mariola,
data pytania: 2021-02-23

Szanowna Pani,

w ramach codziennych swoich obowiązków strażnicy podejmują działania kontrolne w rejonach parków, skwerów, gdzie najczęściej wyprowadzane są pieski. Jednak najczęstsze kontrole i patrole, jeśli sami mieszkańcy nie będą dbali o czystość,  nie spowodują, że w mieście będzie czyściej. Potrzebna jest nasza dbałość o porządek i czystość miasta, a w przypadku zagrożenia, o którym Pani pisze, należy bezwzględnie powiadamiać Policję. Dodam tylko, że takim problemem jest także dokarmianie ptaków w śródmieściu miasta. Sam czyn oczywiście nie jest zakazany, a i przyświecają mu szlachetne pobudki, niemniej jednak nie możemy nie widzieć brudu, który pozostaje w miejscach, gdzie ptaki są dokarmiane, szczególnie w ścisłym centrum. Przypominam więc, że strażnicy mają prawo, by w takich sytuacjach stosować postępowanie mandatowe o czyn z art. 145 kw zagrożony karą do 500 złotych.


10. Ścieżka
Dzień dobry Odnośnie Pana odpowiedzi na temat ścieżki przy sklepie profit. Rozumiem, że mają pełną zgodę na wykorzystywanie ścieżki jako parkingu? Tylko dlaczego nie pomyślano o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów? Gdzie oni mają tam jechać?
Marek,
data pytania: 2021-02-23

Szanowny Panie,

nigdy nie wyraziłem zgody na wykorzystywanie ww. ścieżki jako parkingu. Poprzednie pytanie dotyczące tej kwestii zostało przekazane zarządcy drogi, tj. do Starostwa Powiatowego w Lublińcu. Proszę w tej sprawie kontaktować się z sekretariatem Starostwa, tel. 34 35 10 500.

 


POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3

Pył zawieszony ( PM10 )
11.74
μg/m3        
2021.03.05 12:00

źródło: WIOŚ Katowice

koronawirus bieżące informacje

nowiny lublinieckie

generator eNGO

monitoring powietrza

jakość powietrza

Zmiana orgamozacji ruchu

SESJA ONLINE

Rada Miejska w Lublińcu skład - interpelacje - protokoły

Młodzieżowa Rada Miasta

raport o stanie gminy Lubliniec

Rekrutacja do Szkół i Przedszkoli

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Narodowy_Spis_Powrzechny.png

system informacji przestrzennej Plan miasta

model miasta 3D

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

gminna ewidencja zabytków

fundusze unijne

modernizacja oczyszczalni ścieków

bulwar grotowskiego - zasady dzierżawy na organizację imprez

Pracownik młodociany - dofinansowanie kosztów kształcenia

informacja dla osób niesłyszących

konsultacje społeczne

rozkład jazdy powiat lubliniecki

deklaracja dostępności

ankieta ekologiczna

straż miejska

 wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.