PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

 

Aby zadać pytanie skorzystaj z formularza

 

Przeszukaj*) wcześniej zadane pytania i odpowiedzi:

*) Można wyszukiwać po frazie zawartej w pytaniu, odpowiedzi lub nazwie autora. Minimalna liczba wyszukiwanych znaków to 5.

 

 

1. Gospodarz miasta
Jako gospodarz miasta jest pan odpowiedzialny za ład i porządek! Dzięki braku reakcji z pana strony,w zwiazku z zakazem zgromadzen mamy teraz w naszym powiecie dużą ilość zachorowań i zgonów. Tylko że to my jesteśmy mieszkańcami miasta ,a nie prezentujemy go tylko dla kasy z naszych podatków! Nie możemy dać łamać zasad w dobie zarazy grupie ludzi którzy sami niewiedzą po co wyszli i o co toczy się gra.! Dziękujemy! Życzę zdrowia!
Mieszkaniec,
data pytania: 2020-11-24

Szanowny Panie,

obecny Minister Zdrowia twierdzi co innego, ale chyba ma największą wiedzę w tym temacie, więc nie będę z Panem polemizować. Od przestrzegania prawa są służby, które podlegają administracji rządowej. Jako burmistrz nie wydawałem żadnej zgody na obywające się w naszym mieście protesty.

 


2. Mieszkania
Kto przydziela mieszkania komunalne i na jakich warunkach?
Mieszkaniec,
data pytania: 2020-11-24

Szanowny Panie,

mieszkania komunalne i socjalne przydzielane są na podstawie Uchwały nr 115/XII/2019 Rady Miejskiej w Lublińcu z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie przyjęcia „Zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Lubliniec”. Każdy przydział opiniuje Komisja Mieszkaniowa.


3. Afera - Dość!
Panie Burmistrzu, proszę zaprzestać już tracić sił na aferę komisyjną, którą cały czas podnosi Pani Wiceburmistrz tylko skupić się na bardziej przyziemnych problemach Pana mieszkańców. Byłem, jestem i będę za Panem, ale już mam tego serdecznie dosyć. Sprawa się zakończyła teraz co się dzieje to prywatna sprawa pomiędzy Radnym a Wice tyle i aż tyle! Mieszkaniec
Mieszkaniec,
data pytania: 2020-11-24

Szanowny Panie,

dla mnie temat jest zamknięty.

 


4. też tak chcę
Panie Burmistrzu Codziennie podpisuję w pracy listę obecności. Kiedy mnie nie ma, nie mogę się na niej podpisać. Ale na podstawie tłumaczeń radnego Springwalda mam wątpliwości co do tego, czy na pewno mnie w pracy nie ma. Ponieważ w/w radny uważa, że radni mają takie prawo (podpisywania listy obecności bez obecności). Czy ono jest inne dla radnych, a inne dla przepraszam za określenie ?plebsu?. Jeżeli Pan radny ma rację, proszę o podstawę prawną, by mieć argument w rozmowie z moją szefową.
dociekliwy,
data pytania: 2020-11-24

Szanowny Panie,

Statut Miasta i przepisy jednoznacznie regulują tę kwestię. Radny podpisuje listę, jeżeli jest obecny na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej lub uczestniczy w sesji Rady Miejskiej.

 


5. Sesja Rady Miasta
Ostatnio oglądałem sesję rady miasta. Tyle ostatnio sporów o obecność p. Mikulskiego na komisji, a sesja rady miasta woła o pomstę do nieba. Radni wychodzący w czasie sesji, odbierający prywatne telefony, wychodzący w czasie głosowań. Ale lista podpisana, dieta pobrana, a zero zainteresowania. Niektórzy radni mieli niesprawne mikrofony, i głosowali za pomocą kartek. Z tego wynika, że taki radny nawet nie zamierza brać udziału w dyskusjach o naszym mieście, tylko wpisać się na listę, zagłosować tak jak zaprzyjaźnieni radni i pobrać dietę. Proszę zwrócić uwagę radnym, że to, że w związku z zaistniałą, w sesji uczestniczą będąc w domu, nie powinno być sposobnością do załatwiania w tym czasie spraw domowych.
Adam K.,
data pytania: 2020-11-24

Szanowny Panie Adamie,

burmistrz i radni Rady Miejskiej są wybierani przez mieszkańców na pięcioletnią kadencję i to mieszkańcy po upływie tego czasu ocenią pracę moją i radnych.

 


6. Glosowanie
Nie jestem prawnikiem, nie znam też regulaminu pracy RM stąd moje może naiwne pytania. Czy można głosować po głosowaniu, czy spóźniając się można dodać swój głos do odbytych głosowań. Czy nie będąc na posiedzeniu można do protokołu oddać swoje stanowisko (głosy), a może można zrobić to np telefonicznie. Czy to wystarczy by pobrać dietę? Wspomniał Pan na sesji o 6 min obecności radnego Mikulskiego na posiedzeniu, nie pamiętam czego. Mając na uwadze te aferowe spotkanie to bylo by połowę czasu jego trwania,. Jak długie było tamto posiedzenie na które się obraził?
Nie prawnik,
data pytania: 2020-11-22

Szanowny Panie/Szanowna Pani,

nie można głosować po głosowaniu, chyba że nastąpi tzw. reasumpcja głosowania, czyli jego powtórzenie np. z powodu niezgodności liczby obecnych i głosujących radnych a liczbą oddanych głosów. Nie można również telefonicznie oddać głosu. W obecnej sytuacji przy zdalnym procedowaniu w komisjach i na sesji Rady Miejskiej przewodniczący pyta każdego z radnych o stanowisko w głosowanych sprawach. Pamiętam, że posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju w dniu 06.06.2019 r., o które Pan pyta, trwało 3,5 godziny.


7. Chabrowa
BURMISTRZU nawiązując do ostatniego pytania odnośnie drogi rowów dziur w ulicy itd burmistrz opowiedział koszt wykonana instalacja oświetleniowa ulicy chabrowej wyniosła ok 70 tys mieszkańcy ulicy wpłacili ok 12 tys w podatku pana opowiedz jest śmieszna i bulwersujaca nie stosowną dla gospodarza ,czy może burmistrz mi odpowie gdzie poszły pieniądze z poprzednich lat ktoś to w urzędzie liczy ?może musimy poczekać jeszcze kilka lat aby wpłacić pieniądze z podatku aby lampy zaświeciły dziury znikły min.po wykonaniu lamp woda wyparowała w rowach od lat nie czyszczonych nie koszonych kto w końcu się tym zainteresuje pozdrawiam
Mieszkaniec,
data pytania: 2020-11-20

Szanowny Panie,

podałem tylko przykład, że nie można wprost przeliczać podatków, które płacą mieszkańcy danej ulicy na miejskie inwestycje. Na miasto patrzę całościowo, a nie z perspektywy danej ulicy. Oświetlenie zostanie uruchomione w najbliższych tygodniach, a rowy zostaną wyczyszczone w 2021 r.

 


8. Afera komisyjna
Panie Burmistrzu kto ustala gdzie odbywa się komisja? Jak słuchałem wczoraj Springwalda to mówił tak jakby pan wymyślił aferę komisyjną i uwziął się na Mikulskim. Całkiem się pogubiłem. To w końcu on był na tej komisji czy nie był i dlaczego nie chciał odpowiedzieć na pytanie radnej Włuki? Pozdrawiam
Mieszkanka,
data pytania: 2020-11-20

Szanowna Pani,

wczoraj podczas sesji Rady Miejskiej radna Czesława Włuka faktycznie zadała pytanie radnemu Łukaszowi Mikulskiemu, czy był obecny na posiedzeniu Komisji w dniu 18.11.2019 r., na które niestety nie odpowiedział. W piśmie do Przewodniczącego Rady Miejskiej z dnia 25.11.2019 r. Pan Łukasz Mikulski stwierdził, cyt. „Wobec moich wątpliwości, co do mojego uczestnictwa w Komisji Ochrony Środowiska i Rozwoju Rady Miejskiej w Lublińcu w dniu 18.11.2019 r. wnoszę o uznanie mojej nieobecności i pomniejszenie diety radnego za listopad 2019 r.”. Także w uzasadnieniu Postanowienia Sądu Rejonowego w Lublińcu z dnia 24.09.2020r. Sąd uznał, że radny niewątpliwie „uczestniczyłby” w Komisji, gdyby się na nią nie spóźnił. Ponadto Sąd uznał, że radny własnoręcznie podpisał się na liście obecności. Myślę, że więcej na ten temat nie trzeba mówić.

 


9. Afera w RM
Panie Burmistrzu, mam pytanie odnośnie afery w komisji, po przeczytaniu sporej ilości materiałów na ten temat. Od kiedy radni mogą mieć płaconą dietę za chęć udziału w komisji jeżeli w niej nie uczestniczą?
Ciekawski,
data pytania: 2020-11-20

Szanowny Panie,

przepisy w tym zakresie są jednoznaczne. Dieta przysługuje za faktyczny udział w komisji, a nie za chęć udziału. Ponadto nie można podpisać się na liście obecności, skoro nie uczestniczyło się w komisji. Pamiętam przypadek Wiceprzewodniczącego w poprzedniej kadencji Rady Miejskiej, kiedy będąc oddelegowany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej na spotkanie w mieście partnerskim, nie otrzymał diety za posiedzenie komisji, którą opuścił z powodu ww. delegacji.


10. transmisja sesji
Dobry wieczór. Panie Burmistrzu. Oglądałam dzisiejszą sesję - uuuufff. Czy ja dobrze zrozumiałam wypowiedzi radnych Włodarczyka i Springwalda, że radny Mikulski podpisał się na liście obecności obrad komisji na której nie był tylko dlatego że inni radni mu na to pozwolili?? Drugie pytanie może bardziej powinno być skierowane do Przewodniczącego RM ale ponieważ nie ma takiej możliwości zadam je Panu. Czy taka praktyka była czy też jest często stosowana skoro radny Springwald powiedział, że każdy zrobiłby tak samo na jego miejscu? Z wyrazami współczucia Joanna T.
Joanna T.,
data pytania: 2020-11-19

Szanowna Pani Joanno,

po raz pierwszy w mojej czternastoletniej pracy w naszym mieście spotkałem się z taką sytuacją. Również będąc Przewodniczącym Rady Powiatu Lublinieckiego (1998-2001) oraz Radnym Miasta Woźniki nie słyszałem o tego rodzaju przypadku.


POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3

Pył zawieszony ( PM10 )
78.62
μg/m3        
2020.11.27 19:00

źródło: WIOŚ Katowice

koronawirus bieżące informacje

nowiny lublinieckie

generator eNGO

monitoring powietrza

jakość powietrza

Zmiana orgamozacji ruchu

SESJA ONLINE

Rada Miejska w Lublińcu skład - interpelacje - protokoły

Młodzieżowa Rada Miasta

raport o stanie gminy Lubliniec

Rekrutacja do Szkół i Przedszkoli

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

system informacji przestrzennej Plan miasta

model miasta 3D

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

gminna ewidencja zabytków

fundusze unijne

modernizacja oczyszczalni ścieków

bulwar grotowskiego - zasady dzierżawy na organizację imprez

Pracownik młodociany - dofinansowanie kosztów kształcenia

informacja dla osób niesłyszących

konsultacje społeczne

rozkład jazdy powiat lubliniecki

deklaracja dostępności

ankieta ekologiczna

 wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.