PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

Czyste Powietrze

Czyste Powietrze

INFORMACJA

Informujemy, iż w związku z zawartym porozumieniem z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dnia 01.06.2021r. w siedzibie tut. Urzędu Miejskiego, Centrum Obsługi Mieszkańców, ul. Paderewskiego 7a zostanie uruchomiony punkt konsultacyjno-informacyjny dotyczący Programu „Czyste powietrze”.

Punkt będzie czynny w dniach:

poniedziałek w godzinach 13.00-17.00

środa w godzinach 8.00-12.00

piątek w godzinach 10.00-13.00

Punkt konsultacyjno-informacyjny będzie prowadził działania dla mieszkańców Gminy Lubliniec w zakresie:

  • udzielanie informacji o programie „Czyste powietrze”,

  • wsparcia w przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie, w tym pod kątem spełnienia wymagań określonych w programie,

  • pomocy przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania, w tym przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych załączników.

 

Dodatkowo, codziennie w godzinach pracy urzędu będzie można uzyskać informacje o programie pod nr tel. 34 3530100 wew. 173.

 

Czyste Powietrze

W 2022 roku Miasto Lubliniec będzie obchodziło swoje 750-lecie istnienia. To doskonała okazja do wspomnień oraz radosnego świętowania. By godnie upamiętnić ten niezwykły jubileusz, Burmistrz Miasta Lublińca ogłasza „Konkurs na film promocyjny o Lublińcu, z okazji zbliżającego się Jubileuszu 750-lecia Miasta Lublińca”.

Zadaniem uczestników konkursu jest nakręcenie krótkiego, trwającego nie dłużej niż 2 minuty filmu, promującego Miasto Lubliniec. Organizator oczekuje od autorów pomysłowych i nowatorskich filmów, które w oryginalny sposób ukażą walory, specyfikę, niepowtarzalność i wyjątkowość Miasta Lublińca oraz jego mieszkańców.

Zwycięzca otrzyma nagrodę główną w wysokości 5 000 zł.

Konkurs ma charakter otwarty – mogą w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani. Osoby niepełnoletnie mogą brać udział w konkursie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych.

Każdy z uczestników może zgłosić do konkursu maksymalnie dwa, wcześniej niepublikowane filmy.

W konkursie może brać udział jedna osoba lub zespół osób.

Prace konkursowe należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada 2021 r. do godziny 13.00, na podany adres: Urząd Miejski w Lublińcu (Biuro podawcze – budynek główny), ul. Paderewskiego 5, 42-700 Lubliniec w godzinach pracy urzędu.

Rozstrzygnięcie konkursu i podanie wyników do publicznej wiadomości nastąpi w dniach od 6 do 17 grudnia 2021 r.

 

Szczegółowe informacje na temat warunków udziału w konkursie zawiera Regulamin, który został zamieszczony w załączniku.

Konkurs na film promocyjny o Lublińcu

Aktualności

Przedstawienia ekologiczne "Zielona wyspa pirata Pifpafa"

Prowadzenie edukacji ekologicznej z zakresu gospodarki wodnej to obowiązek tut. Urzędu, wynikający z Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Lubliniec na lata 2019-2022. W jej ramach w dniu 04.10.2021 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu wystawiono dwa spektakle ekologiczne pod nazwą "Zielona wyspa pirata Pifpafa" w wykonaniu Krakowskiego Biura Promocji Kultury, przeznaczone dla dzieci we wieku od 6 do 10 lat, poruszające tematykę oszczędnego gospodarowania wodą, segregacji odpadów i ochrony środowiska.

W spektaklu uczestniczyły klasy 1-3 szkół podstawowych w Lublińcu oraz starszaki z trzech przedszkoli. Po przedstawieniu, dzieci otrzymały kolorowanki ekologiczne.

Informacje o spektaklu znajdą Państwo pod adresem: http://www.kultura.krakow.pl/index.php/spektakle-ekologiczne/90-zielona-wyspa-pirata-pifpafa

Przedstawienie ekologiczne "Podniebna misja"

Prowadzenie edukacji ekologicznej z zakresu ochrony powietrza to obowiązek tut. Urzędu, wynikający z Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Śląskiego i Programu Ochrony Środowiska dla Gminy Lubliniec na lata 2019-2022. W jej ramach w dniu 20.09.2021 w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu wystawiono spektakl ekologiczny pod nazwą "Podniebna misja" w wykonaniu Krakowskiego Biura Promocji Kultury, przeznaczony dla dzieci we wieku od 6 do 10 lat, poruszający tematyke smogu, segregacji odpadów i ochrony środowiska.

W spektaklu uczestniczyły klasy drugie Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 4 w Lublińcu oraz klasy trzecie Szkoły Podstawowej nr 4. Po przedstawieniu, wszystkie dzieci otrzymały kolorowanki ekologiczne.

Fotorelację ze spektaklu w wykonaniu Wydziału Dialogu Obywatelskiego i inne informacje znajdą Państwo pod adresem: https://www.facebook.com/MiastoLubliniecOfficial/posts/5001898309826368

 

Ogrody deszczowe - czym są i jak je założyć

Ogrody deszczowe są rozwiązaniem proponowany miastom z niewielką retencją wody opadowej, problemami z utrzymaniem zieleni miejskiej i wysokim spływem powierzchniowym. Tworzone są poprzez założenie (w pojemnikach lub na gruncie) ogrodów, zasilanych bezpośrednio z rynien deszczowych - przy odpowiednich warunkach, rośliny należy podlewać jedynie w okresie długotrwałej suszy. Podłoże należy odpowiednio przygotować - kluczowe jest rozmieszczenie w nim warstw przepuszczalnych.
Do gatunków odpowiednich do zastosowania w ogrodzie deszczowym należą m.in.: kosaciec żółty (irys), skrzyp zimowy, tojeśc rozesłana, ponikło błotne, rdest wężownik, niezapominajka błotna, nerecznica i wietlica samcza (paprocie), krwawnica pospolita, mięta nawodna i wybrane gatunki turzyc.

Wiele korzystnych publikacji, poradników i instrukcji dot. ogrodów deszczowych umieściła na swoje stronie Fundacja Sendzimira pod adresem: https://sendzimir.org.pl/publikacje/. Znajdą tam Państwo między innymi szczegółową instrukcję zakładania ogrodów deszczowych, broszurę przykładowych projektów, a nawet film instruktażowy - https://sendzimir.org.pl/publikacje/filmy-instruktazowe-o-ogrodach-deszczowych/.

Lekcje dot. klimatu i pogody autorstwa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy udostępnia serię 8 lekcji pogodowych w postaci prezentacji zapisanych w plikach pdf, podzielonych na materiały dla nauczycieli i uczniów. W dodatkowych materiałach, znajdą Państwo również film na youtube oraz komiks. Poniższe materiały są doskonałą pomocą dydaktyczną w edukacji ekologicznej i przyrodniczej dla nauczycieli, rodziców uzupełniających naukę swoich dzieci w dobie nauki zdalnej, jak również wszystkich osób zainteresowanych tematyką zmieniającego się klimatu i związanych z tym skutków pogodowych.

Spis lekcji:

 
Wszystkie materiały, w tym odnośniki do komiksu i filmu, znajdą Państwo pod adresem: https://www.imgw.pl/instytut/edukacja
 

Kampania "Wody to nie śmietnik"

Poniżej znajda Państwo opis kampanii "Wody to nie śmietnik" - prowadzonej przez Wody Polskie.

"Wody to nie śmietnik – to hasło najnowszej kampanii społecznej Wód Polskich, która ma zwrócić uwagę na problem zanieczyszczania rzek oraz zbiorników wodnych. W naszym kraju to prawdziwa plaga! Pracownicy Wód Polskich każdego roku zbierają setki ton różnego rodzaju odpadów, które trafiają do rzek oraz notorycznie pojawiają się w ich pobliżu. W sezonie wiosenno-letnim okolice zbiorników wodnych są wręcz zasypane plastikowymi opakowaniami i butelkami, kawałkami szkła, puszkami i innymi odpadami.

Przykładowo nad zalewem w Mietkowie na Dolnym Śląsku przez rok zebraliśmy 34 tony śmieci, podobnie nad Zalewem Brodzkim i Wióry, skąd łącznie w 2020 roku wywieźliśmy 32 tony odpadów. Nie inaczej jest nad małymi i dużymi rzekami, w miejscach chętnie uczęszczanych przez spacerowiczów. We Wrocławiu na 1 km odcinku nad Odrą po każdym weekendzie pozostaje 1,5 tony śmieci. W okolicach rzek i zbiorników wodnych, nawet w centrach miast, można znaleźć dzikie wysypiska odpadów po remontach i śmieci wielkogabarytowe - jak meble, stary sprzęt AGD, opony i złom.

Śmieci nie znikają w wodzie

Plastik, który wpada do rzeki i przemieszcza się z nurtem, niekiedy osiada na brzegu lub jej dnie. Tworzywo często rozpada się na drobne kawałki – naukowcy nie znają jeszcze do końca szkodliwości działania mikroplastiku, ale już dziś wiadomo, że może mieć bardzo niekorzystny wpływ na organizm człowieka, na zwierzęta i całe ekosystemy. Toksyczne są resztki farb i innych substancji, które przedostają się do wód z porzuconych na dzikich wysypiskach śmieci. Część zanieczyszczeń przemieszcza się rzekami aż do samego Bałtyku. Zarówno śmieci stałe, jak substancje rozpuszczające się w wodzie, pozostawiają swój ślad. Rzeka pamięta, kto ją zatruwa! Zanieczyszczona woda szkodzi ludziom i przyrodzie.

Warto włączyć się do akcji

Każdego roku organizujemy dziesiątki akcji sprzątania. Nasi pracownicy chętnie angażują się w wydarzenia cykliczne organizowane przez samorządy i organizacje społeczne. Jednak niezależnie od tego, jak duże siły angażujemy do sprzątania i jakie środki przeznaczamy na wywóz śmieci, problem stale powraca, a nowe odpady pojawiają się tuż po uprzątnięciu terenu. Dlatego chcemy edukować wszystkich: starszych i młodszych, dzieci, studentów, osoby aktywnie wypoczywające nad wodą oraz użytkowników wód. Mamy dla nich jeden przekaz: nie pozostawiajcie śmieci nad wodą, nie zatruwajcie jej. Przekonujcie do tego innych – swoich sąsiadów i znajomych. Uczcie swoje dzieci, że śmieci ze spaceru czy pikniku zabiera się ze sobą i wyrzuca do kosza lub kontenera.

Wszystkim marzy się odpoczynek na łonie natury i podziwianie jej piękna. Można to osiągnąć, pozostawiając naturę w takim stanie, w jakim ją zastajemy. Wystarczy – tylko i aż – nie śmiecić.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. to adres Wód Polskich, pod który możecie przesłać swoje zgłoszenie, jeżeli zastaniecie dzikie wysypisko nad wodą. Pamiętajcie o podaniu dokładnej lokalizacji –miejscowości, nazwy rzeki bądź zbiornika wodnego. A może organizujecie akcję sprzątania lub chcecie wiedzieć, kto w Waszej okolicy może taką akcję zorganizować? Również prosimy o napisanie maila na ten adres. Zachęcamy również do dzielenia się pomysłami na akcję i wymyślania haseł, które skłonią ludzi, żeby nie śmiecić. Najciekawsze pomysły nagrodzimy zestawami upominkowymi Wód Polskich."

Krótki film reklamowy kampanii znajdą Państwo pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=2H-uSqCSjnU

 

"Lekcje z klimatem" - zapisy webinarium, prezentacje i inne

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach tzw. "Lekcji z klimatem". Pod adresem:

https://lekcjezklimatem.pl/#webinarium3

znajdą Państwo:

1. Film pod tytułem: "Zbadaj jakość powietrza z nową pomocą edukacyjną MPP „Jakość Powietrza. Badanie zanieczyszczeń pyłowych” – doświadczenie „Szybka kawa z cukrem” z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki",

2. Webinarium na Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej + dyskusja ekspertów,

3. Prezentacja dr hab. Jacka Pniewskiego pt.: "Mity klimatyczne"

4. Prezentacja Zbigniewa Bohdanowicza pt.: "Co mogę zrobić dla klimatu"

5. Prezentacja prof. Wiktora Kotowskiego pt. "Zmiana klimatu a ekosystemy (naturalne)"

6. Prezentacja Szymona Tumielewicza pt.: "Adaptacja do zachodzących zmian klimatu"

7. Prezentacja dr Magdaleny Budziszewskiej "Psychologiczne i pedagogiczne wyzwania związane ze zmianą klimatu - perspektywa szkoły"

 

 

Bezpłatny odbiór zużytych źródeł światła oraz zużytych opraw oświetleniowych dla wytwórców odpadów zarejestrowanych w BDO (Dział XI/XII)

Wytwórcy odpadów zarejestrowani w BDO (Dział XI/XII) oraz zbierający zużyty sprzęt mogą złożyć w ElektroEko zlecenie bezpłatnego odbioru zużytych źródeł światła oraz zużytych opraw oświetleniowych.

Warunkiem oceny możliwości przyjęcia zlecenia do realizacji i jego potwierdzenia przez ElektroEko jest:

Ø  Techniczna możliwość wystawienia KPO w BDO przez wytwórcę odpadu (również instalatora);

Ø  Posiadanie minimalnej masy zużytego sprzętu wynoszącej 250 kg:

·       1500 sztuk/250 kg - ilość/masa źródeł światła zgłaszana do odbioru,

·       250 kg - opraw zgłaszana do odbioru (lub 250 kg łącznie - źródeł światła, opraw oraz innego zużytego sprzętu – tv, pralka, lodówka, komputer, drukarka itp.);

Ø  Przekazanie zużytych źródeł światła bez opakowań jednostkowych oraz spakowanie ich w sposób zapewniający bezpieczny i zgodny z przepisami transport. Świetlówki liniowe należy ściśle ułożyć w pojemnikach lub, w przypadku braku pojemników, należy ułożyć je na palecie z zabezpieczonymi narożnikami (za pomocą drewnianych listewek) i dodatkowo należy je zabezpieczyć folią stretch;

Ø  Przekazanie kompletnych opraw oświetleniowych, z których uprzednio wyjęto źródła światła (nie dotyczy opraw LED) i przygotowanie wyjętych źródeł światła w sposób opisany powyżej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie  https://zuzyteoswietlenie.pl/dla-profesjonalistow/  

NUMER INFOLINII: 22 375 92 73.

POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3


Dobry

DANE POCHODZĄ Z GIOŚ

PM10: 47μg/m3
SO2: 12μg/m3
C6H6: 4μg/m3

2021.10.28 06:00:00

źródło: WIOŚ Katowice

kamera-01.png

nowiny lublinieckie

generator eNGO

monitoring powietrza

jakość powietrza

batonny_na_strone_czyste_powietrze-01.png

batonny_na_strone_azbest-01.png

batonny_na_strone_ekologiczna_edukacja_button_ekologiczna.jpg

Zmiana orgamozacji ruchu

SESJA ONLINE

Rada Miejska w Lublińcu skład - interpelacje - protokoły

Młodzieżowa Rada Miasta

raport o stanie gminy Lubliniec

Rekrutacja do Szkół i Przedszkoli

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

system informacji przestrzennej Plan miasta

model miasta 3D

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

gminna ewidencja zabytków

fundusze unijne

modernizacja oczyszczalni ścieków

bulwar grotowskiego - zasady dzierżawy na organizację imprez

batonny na strone streetworking 01

Pracownik młodociany - dofinansowanie kosztów kształcenia

informacja dla osób niesłyszących

konsultacje społeczne

rozkład jazdy powiat lubliniecki

deklaracja dostępności

ankieta ekologiczna

straż miejska

wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

koronawirus bieżące informacje

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.