PORTAL SAMORZĄDOWY
Wersja strony: Wersja o wysokim kontraście Wersja normalna  Wielkość czcionki:
A- A A+

Program "Słoneczny Lubliniec - montaż kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych na terenie gminy Lubliniec"
 
Cel Programu:
Celem Programu jest ograniczenie niskiej emisji (zmniejszenie zużycia węgla, gazu, oleju opałowego, energii elektrycznej i innych surowców) poprzez montaż instalacji solarnych i fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych znajdujących się na terenie gminy Lubliniec. Rezultatem Programu ma być poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie wydatków ponoszonych przez mieszkańców na przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz na prąd.
 
Uwaga:
Nie jest celem Programu produkcja prądu (instalacja fotowoltaiczna) i odsprzedawanie go do sieci elektroenergetycznej i tym samym „zarabianie” na instalacji. Instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie przede wszystkim zmniejszyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym i w maksymalnym stopniu zmniejszyć rachunki za prąd.
 
Definicje:
-        Budynek mieszkalny jednorodzinny - budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
-        Instalacja solarna – urządzenie zamieniające energię słoneczną na energię cieplną (podgrzewanie wody – c.w.u, c.o.)
-        Instalacja fotowoltaiczna – urządzenie zamieniające energię słoneczną na energię elektryczną.
 
W Programie „Słoneczny Lubliniec” będziemy rekomendować mieszkańcom przede wszystkim wybór instalacji fotowoltaicznej, która pozwoli na produkcję prądu na własne potrzeby mieszkańca a nadwyżkę prądu zużyć do podgrzewania wody w zasobniku (bojlerze) lub docelowo oddawać do sieci energetycznej firmy TAURON S.A. Oddany prąd do sieci pomniejszy w rozliczeniu prąd pobrany przez mieszkańca. Czyli jedno urządzenie będzie mogło spełnić docelowo dwie funkcje (produkcja prądu i podgrzewanie wody).
 
Warunki wstępne udziału w Programie:
-        lokalizacja budynku mieszkalnego na terenie Gminy Lubliniec,
-        budynek jest zamieszkały i użytkowany,
-        budynek nie posiada już wybranej instalacji,
-        uregulowany stan prawny nieruchomości, na której jest położony budynek,
-        brak zaległości wobec Gminy z tytułu podatków i opłat,
-        złożenie ankiety z deklaracją uczestnictwa w Programie oraz wpłata 99 zł na konto Operatora. Operator dokona weryfikacji ankiet wraz z wizją lokalną w terenie i sporządzi dokumentację techniczną dla każdego budynku zakwalifikowanego do Programu,
-        podpisanie przez właściciela budynku z Urzędem Miejskim w Lublińcu umowy regulującej prawa i obowiązki związane z realizacją projektu po pozyskaniu przez Urząd Miejski w Lublińcu wsparcia,
-        dokonanie wpłaty przez właściciela budynku na rzecz Urzędu Miejskiego w Lublińcu, należnego udziału wkładu własnego w terminie wskazanym przez Urząd Miejski w Lublińcu,
-        zamontowane urządzenia przez cały okres trwałości projektu (będzie to prawdopodobnie okres 10 lat od daty zakończenia Programu – kwestia do uzgodnienia) będą własnością gminy Lubliniec, a po tym okresie zostaną przekazane na własność właściciela budynku,
-        sprawa podatku VAT od instalacji i jego kwalifikowalność w Programie oraz sprawa podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozstrzygnięta ostatecznie po uzyskaniu przez tut. Urząd Miejski indywidulanej interpretacji podatkowej z Urzędu Skarbowego.
 

Wstępny planowany harmonogram prac, który może jeszcze ulec zmian:

  • październik – grudzień 2017 – zbieranie ankiet, opracowanie dokumentacji technicznej i Programu (II połowa października br. - spotkanie w MDK oraz zbieranie ankiet i deklaracji, listopad/grudzień - wizje lokalne w terenie)
  • luty 2018 – złożenie wniosku o dofinansowanie w RPO WSL 2014-2020
  • wrzesień 2018 – planowane rozstrzygnięcie konkursu
  • październik 2018 – podpisanie umowy dofinansowania i przetarg na wybór wykonawcy
  • listopad 2018 – grudzień 2020 – realizacja robót montażowych i rozliczenie całego Programu.
 
Będziemy się starali, aby wybrane urządzania były jak najlepszej jakości i posłużyły mieszkańcom przez wiele lat. Zależy nam również na tym, aby przyjęte rozwiązania prawne, techniczne i finansowe Programu były jak najkorzystniejsze dla mieszkańców. Musimy jednak pamiętać, że Program musi być zgodny z obowiązującymi przepisami prawa a przede wszystkim musi spełnić warunki konkursu, od którego zależy otrzymanie dofinansowania.
 
 
Uwagi do powyższych założeń można przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 

POWIETRZE3

Lubliniec, ul. ks. płk J. Szymały 3

Pył zawieszony ( PM10 )
53.00
μg/m3        
2019.02.17 06:00

źródło: WIOŚ Katowice

Wydarzenia

Luty 2019
P W Ś C Pt S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Najbliższe

11 Lut 2019
08:00AM - 05:00PM
FERIE Z MDK
22 Lut 2019
12:00AM
HARCERSKA KROPLA BRATERSTWA - AKCJA KRWIODAWSTWA

Na skróty

ZMIANA RUCHU

SESJA ONLINE

rada

zalatw sprawe w urzedzie

zadaj pytanie burmistrzowi

z dnia pracy burmistrza

organizacje pozarzadowe

Plan miasta

strefa inwestycyjna

gospodarka odpadami

ewidencja zabytkow

nowiny lublinieckie

fundusze unijne

sciekow

bulwar

niepelnosprawni1

powietrze

rozklad

Strona używa cookies.

Jeśli chcesz w dalszym ciągu korzystać z serwisu musisz wyrazić zgodę na ich używanie.